Hoppa till sidans innehåll

Västra Regionen

2010-10-10 13:55


DM 2010 Västra regionen - Borås / Viared
Standard
# Pts CN Pilot Country Glider 11.07 12.07 14.07 16.07
1 2131 J Ekdahl Martin Herrljunga Flygklubb ASW 20 1 (0) 2 (789) 2 (774) 1 (568)
2 2039 UF Magnusson Odd Göteborgs Segelflygklubb ASW 20 1 (0) 3 (782) 2 (774) 4 (483)
3 2028 V Hansson Anders Göteborgs Segelflygklubb Duo Discus 1 (0) 5 (716) 1 (795) 3 (517)
4 1916 R8 Forsberg Hans Herrljunga Flygklubb LS 3 1 (0) 1 (795) 6 (590) 2 (531)
5 1617 H4 Gustavsson David Borås Segelflygklubb Std. Jantar 1 (0) 6 (683) 5 (600) 5 (334)
6 1082 L4 Torell Malin Göteborgs Segelflygklubb LS 7 1 (0) 7 (360) 7 (548) 9 (174)
7 975 VD Claesson Thomas Borås Segelflygklubb DG 300 1 (0) 4 (732) 8 (20) 6 (223)
8 955 VC Nemere Andreas Borås Segelflygklubb LS 8 1 (0) 10 (110) 4 (647) 7 (198)
9 394 OZ Ersson Karl Herrljunga Flygklubb DG 500 Trainer 1 (0) 8 (204) 10 (6) 8 (184)
10 224 2 Olofsson Tomas Borås Segelflygklubb PIK 20 D 1 (0) 9 (140) 9 (11) 10 (73)
11 26 V9 Persson Fredrik Göteborgs Segelflygklubb ASW 19 1 (0) 11 (4) 10 (6) 11 (16)
 
Uppdaterad: 2010-10-10 13:58
Skribent: Jimmy Bengtsson

 

Kontoret i Stockholm
Segelflyget c/o EAA Sverige
Kanalvägen 1 A, plan 3
194 61 Upplands Väsby
Tel: 0515-371 56
Fax: 0515-371 58

Kontoret på Ålleberg
Segelflyget
Box 750
521 22 Falköping
Tel: 0515-371 51
Fax: 0515-371 58

Generella frågor kan e-postas
This is a mailto link

RST-online


Svenska mästare 2013

Junior SM

David Gustavsson,
Borås SFK,
Jantar STD

Öppen klass

Göran Ax,
Landskrona FK,
ASH-31Mi


18-meter

Börje Eriksson,
Uppsala FK,
ASG-29


Racing

Jan-Ola Nordh
Örebro SFK
Discus 2bT


Klubbklass

Gunnar Axelsson,
Borås SFK,
DG 303


Advanced Aerobatics

Johan Gustafsson,
Västerdalarnas FK,
Acro Sport


Sportsman (konstflyg)

Christer Gustafsson,
Västerdalarnas FK,
Acro Sport


Segelflygkombination (RST totalt)

Jan-Ola Nordh,
Örebro SFK


Höjd

Bengt Aronsson,
Falbygdens FK


Distans

Hans Folkesson/Oliver Andersson,
Borås SFK


Hastighet

Jan-Ola Nordh,
Örebro SFK


Ungdoms-SM

Oskar Pettersson,
Örebro SFK


Segelflygallsvenskan

Landskrona FK
I laget Ronny Lindell, Göran Ax, Gunilla Lundström-Lindell, Robert Danewid, Christer Engdahl


Lag-SM

Borås SFK
I laget Hans Folkesson, Oliver Andersson, Gunnar Axelsson, David Gustavsson, Erik Rudsmark, Emil Andersson, Gustav Karlsson, Kjell Folkesson, Joakim Gustavsson, Robin Dorbell, Börje Gustavsson